Některé z vyzkoušených tabáků

 

Samuel Gawith - Balkan Flake

Plátky jsou docela silného řezu, tmavé jaksepatří, ale jednotlivé složky jsou rozeznatelné – světlá i tmavá Virginie (podle výrobce tvoří 70%) a pochopitelně Latakie (zbývajících 30%). Aroma po otevření je velmi výrazné, uzené a vyloženě se u něch začínají sbíhat sliny. Vlhkost výrazně nad normu je - jak se mi zdá – u Samuel Gawith pravidlem a zde se výjimka nekoná. Před kouřením doporučuji nechat jeden plátek určený k rozemnutí dospod a navrch dýmky odvětrat. Vzhledem k vhodnému řezu flaku doporučuji opět „ruličkový“ způsob nacpávání jako u Full Virginia Flake. Zapalovat je opět třeba poněkud intenzivněji, ale „azbesťákem typu výše uvedeného FVF bych tento tabák nenazýval. Když už se rozhoří, vydává plný, jemný a hutný kouř, ve kterém jsou dobře čitelné obě složky. Chuť se po dobu kouření nijak výrazně nemění a „baví“ až do dna. Nikotin je po mém soudu na docela nízké úrovni.
Protože sebe nemůžu nazvat latakiovým labužníkem, nedokážu srovnat s ostatními oblíbenými kousky, ale mě dost chutná. Pokud se neobjeví nějaké další novinky, plánuji u něj zůstat. Jeho plnost a zároveň jemnost spojená se zanedbatelným účinkem nikotinu mi maximálně vyhovuje.

 

Samuel Gawith - Full Virginia Flake

Plátky jsou docela širokého řezu, konzistentní a tuhé, což vyloženě vyzývá k „rolovacímu“ způsobu nacpávání. Při zapalování takto nacpaného kotlíku je třeba plamen nešetřit a žhavit, dokud dýmka nevydává vydatný kouř. Někdy to trvá, ale výsledek za tu práci stojí. V chuti je patrná jak jemná nasládlost Virginie, tak i celková přírodní plnost. Mimo to jsem zaznamenal i jakousi pikantnost, až peprnost, která mi osobně úplně nesedí, ale není až tak výrazná. Nikotinově není FVF bdělost ohrožujícím tabákem, ale po dvou hodinách, což v tomto případě není výjimka, jistou dávku dostanete.
Abych to shrnul: na našem bídném trhu má jen minimální konkurenci, takže hodnotím za 1, což ovšem neznamená, že by se nevykazoval vysokou kvalitou. Jen to není úplně „my cup of tea“ a dávám si jej jen občas.

 

Samuel Gawith - Sam's Flake

Vůně čerstvého tabáku mě docela překvapila, výrazně se podobala Premier Cru ještě s něčím, co mnozí identifikovali jako jablečný závin. Mě to připomínalo spíš vůni nahnilých rajčat, ale kupodivu nijak nepříjemnou. Tento odér ale za pár dní zeslábne. Flake je velice tenký, měkký a po otevření i dost vlhký. Právě ona vlhkost ze začátku dost znesnadňuje hoření, takže doporučuji minimálně jeden plátek určený na spod a vršek dýmky pár hodin před kouřením vyndat a nechat oschnout. Od věci není ani na nějakou hodinu nechat odvětrat celé balení. „Ruličkové“ nacpávání se mi na rozdíl od FVF vůbec neosvědčilo, což bylo způsobeno především odlišným charakterem řezu – Sam´s Flake je dost tenký a srolovaný by se akorát vešel asi jen do hodně úzkého laufu. Zvolil jsem tedy klasické rozemnutí – do středu náplně může být hrubší. Po zapálení se ihned objeví charakteristická chuť Virginie, nasládlost a čistě přírodní plnost. Žádný plnotučný asfalt. Po chvíli se objeví i jistá jemná kořeněnost – patrně onen Turkish. Výrobce avizuje i jemný topping – budiž, ale aromatizací bych to rozhodně nenazval. Nikotin působí jen slabě, asi jako když odcházíte z hospody po jednom pivu – žádná hrůza.
Mě osobně chutná velice a vzhledem k tomu, že v této kategorii konkurence na našem trhu nemá často čím cenit zuby, je pro mě zatím jedním z favoritů.

 

Samuel Gawith - Chocolate Flake

Po otevření krabičky jsem nebyl schopen identifikovat nějakou výraznou vůni tabáku - snad jenom jenom takovou jakoby papírovou (kdo ho jako dítě ochutnal pochopí:). Asi to bude tou latakií. Nacpávám ho najemno rozemnutý, hoří docela způsobně. V chuti převažuje jemná kvalitní Virginie s příjemně lechtající stopovou Latakií a tóny hořké čokolády v pozadí. Charakter je spíš přírodní, není to žádné dánské cukrátko. Tabák se mi zdá velmi jemným, ale není nikotinově vyloženě slabý.
Chocolate Flake je se dá v rámci našeho trhu těžko zařadit do nějaké skupiny, je to svébytná směs, kterou jsem si osobně docela oblíbil. Doporučuji minimálně vyzkoušet.

 

Ratray's - Marlin Flake

Napsat recenzi na tenhle tabák by sice chtělo mít nějaké sommelierské schopnosti ohledně určování chuťových nuancí - kteréžto nemám - ale i tak se pokusím. Tabák je, jak už název napovídá, upraven jako flake, plátky mají docela atypický rozměr a nedají se nacpat ruličkově. Já volím rozemnutí na středně hrubou směs a lehké nacpání. Co se hoření týče, bývá tenhle tabák docela náročný. Ne že by snad hořel špatně, ale ledabylost při tahání se nevyplácí. Když si ho vezmu do hospody kde klábosím, v jednom kuse zhasíná. Chuť je taková, jaká je typická pro velejemnou čistou Virginii dobře fermentovanou. Při správném kouření se objevuje nasládlá tabáková chuť s mnoha odstíny. Vřele doporučuji!

 

Gawith Hoggarth & Co. - Ennerdale

Jedná se o typický anglický "mýdlový" aromatik zpracovaný jako Broken Flake. Po otevření mě ovanulo dosti výrazné aroma, které se za čerstva dá přirovnat k toaletnímu mýdlu nebo šampónu. Výrobce se zmiňuje ještě o vanilce, ovoci a mandlích. Musím se přiznat, že mě nejprve docela vyděsilo, ale po zapálení se můj názor změnil. V chuti je cítit kvalitní Virginie, jemná "mýdlovitost" a nasládlé tóny mandlí. Že bych výrazně cítil to ovoce nemůžu říct - je tam, ale jen v pozadí. Celkový charakter směsi bych si dovolil vzdáleně přirovnat ke Condoru - neobvyklá chuť, výrazná a rovněž jemná. Hoří docela dobře (třeba nechat před nacpáním nechat chvíli proschnout) a pomalu. Jsem s ním velmi spokojen.

 

Mac Baren - Virginia No. 1

Kombinace několika virginií se stopovým nasládlým casingem se u mne setkala s opravdovým nadšením. Chuť je harmonická a jemná s decentní a neagresivní štiplavostí, avizovaná medová aromatizace je znát opravdu jen slabě a dobře si s tabákem rozumí. Jedinou slabší stránkou bylo ne úplně dokonalé prohořívání, ready rubbed (někdy spíš broken flake) je třeba dobře rozemnout, jinak to moc nechytá.
Po seznámení se s jinými pure V musím uznat, že tohle opravdu není typický zástupce. Především úroveň aromatizace je docela "nad", i když ne zase moc. Kvalita tabáku taky není prvotřídní, ale nezklame.

 

Mac Baren - Dark Twist

Velmi kvalitní přírodní tabák, převažuje virginie s dotekem cavendishe. Má rafinovanou decentní aromatizaci, kterou je třeba si v klidu "prostudovat".
Bohužel se také vyznačuje kolísavou kvalitou tobolek - vyschlá je už naprosto nepoužitelná, tudíž doporučuji kupovat zásadně plech.

 

Mac Baren - Golden Blend

Donedávna byl tento tabák jedinou čistou Burley směsí(?) v tuzemsku. To už není pravda, bohužel se přestává dovážet. Tím více mne těší, že jsem si pořídil rovnou 100g plechovku, protože jde o dost povedenou záležitost. Jedná se o Ready Rubbed, před nacpáním je záhodno jej trochu rozemnout, kvalita hoření se odvíjí od zkušeností degustéra. Chuť je výrazná – charakterově prostě Burley, tedy hořkosladká. Docela mi připomíná Irish Oak, právě tou dominantní složkou Burley.
Po čase jsem v tom rozpoznal tu MB omáčku, která po čase začne zalézat za zuby. Nedoporučuji tedy kouřit "v jednom kuse". Jinak ale pořád celkem chutná.

 

Mac Baren - Plumcake

Po otevření voní po slivovici a zapálený je mi také sympatický. Chuti nasládlé, ale ne sladké, chuti plné. Aromatizace se mi zdá trochu silnější, než bych uvítal - občas se trochu pere s tabákem, ale není to nic nesnesitelného. Zkrátka je to rozumně namíchaný aromatik, ke kterému si určitě ještě někdy najdu cestu.

 

Mac Baren - Mixture Scottish Blend

Po otevření je cítít tabákovo - švestková vůně, po zapálení ale švestky mizí a nastupuje přírodní chuť V+B+BC s lehkou aromatizací. Zhodnotil bych jej asi tak, že čerstvý je docela dobrý, ale po vyschnutí, popřípadě dovlhčení už jeho kvality rapidně klesají.

 

A. C. Petersen - Premier Cru

Plátky flake mají solidní řez a jsou na sebe dost napresovány, takže vyjmutí jednoho kousku může někomu činit drobné potíže (já k tomuto účelu používám lžičku - ovšemže dýmkařskou). Syrová vůně je příjemně tabákovo-ovocno-kořeněno-sladká.Tento tabák se vyznačuje velmi dobrým hořením, kouř je plný, vyvážené, decentně kořeněné a jemně nasládlé chuti. Připadalo mi, jako bych tam cítil lehkou příchuť hořké čokolády. Dá se říci, že tento tabák je zhmotněním kompromisu mezi přírodními směsicemi a macbarenovskými cukrátky. Tyto vlastnosti si udržuje po celou dobu kouření, jen ke konci začíná trochu štípat na jazyku, ale to mohlo být způsobeno i sušší povahou tohoto balení. Obsah nikotinu se nezdá být nijak vysoký. Ve společnosti by se měl setkat s negativní reakcí jen u zvláště militantních nekuřáků.
Ideální pro klidné večerní posezení při sklence whisky a šálku černého čaje. Lze bezesporu doporučit jak fajnšmekrům tak i začátečníkům (poradí-li si s flakem).

 

A. C. Petersen - Belle Epoque

Zajímavý aromatik s příchutí manga, vanilky, maracuji a rumu. Není nijak výrazně sladký, spíše jemně natrpklý. Cross cut je třeba nadrolit a potom prohořívá pravidelně. Ze začátku jsem mu moc nerozuměl, ale po čase jsem se k němu docela prokouřil. Na zpestření ujde.
Po ztrátě vylhkosti bohužel dostává natrvalo trochu trpčí příchuť a už to není vůbec ono.

 

Danske Club - Cherry Mild

Tento tabák jsem si kupoval s velkými očekávánimi, které ale zůstaly do jisté míry nenaplněny. Čekal jsem svěží kyselo - sladkou chuť doplňující lehkou směs V-B-BC, ale po zapálení se objevilo něco trochu jiného. V chuti tabáku převažuje cavendish s aromatizací trochu „černější“ a „chuťově hlubší“, než jakou jsem čekal. Vůbec se ale nejedná o špatnou směs. Není přeslazená ani nevýrazná, k občasnému ukojení chuti na něco lehčího a sladšího dobře poslouží.

 

Petersen - Irish Oak

Ve vůni i chuti převažuje Burley, tedy hořkosladko. To doplňuje Virginie, decentně slaný Perique a zjemňuje cavendish. Šířka řezu je střední, dobře se nacpává i hoří. Připadá mi, že od poloviny dýmky se rapidně mění chuť a jednotlivé součásti se slévají v cosi neidentifikovatelného, z čeho vyčnívá jen štiplavost a Perique. První půlku po zapálení bych hodnotil 1-, tu druhou za 3-.

 

Petersen - University Flake

Jenom pro náročné a zkušené! V chuti převažuje Burley se zajímavou zemitou aromatizací, která skvěle doplňuje tuto směs tabáku. Velmi záleží na nacpání a doporučuje se vyhradit si na tuto směs jednu dýmku extra. Také je třeba počítat s opravdu výšším kalibrem nikotinu, který při rychlejším kouření (a bez filtru) dokáže udělat slabším kuřákům díru do hlavy. Pokud se ale zadaří a tabák se dobře usadí, je vyhráno a vítěze čeká opravdu slastný zážitek.

 

Holger Danske - Red Kirsberry Wine

Tmavá směs V-B-BC mixture a jemného ready rubbed. Po otevření se line charakteristická vůně cherry s upozaděnými tóny tabáku.
Po zapálení vyniká sladká aromatizace s chuťovou stopou višňového čůča. Prohořívá docela dobře, doporučil bych spíše do větších dýmek. Úroveň nikotinu je nízká, jak bývá u těchto aromatiků téměř pravidlem. Míra aromatizace se mi ale zdá až příliš vysoká. Ačkoliv samotný tabák je v chuti také výrazný, po dokouření jsem měl v ústech poměrně dost „vyasfaltováno“ a onu vlezlou sladkost cítil někdy ještě druhý den. Rozhodně se nedá kouřit dlouhodobě bez kombinace s něčím přírodnějším.
Jedná se o výrazný aromatik, který si oblíbí spíš příznivci přeslazených směsí a řady HD vůbec

 

Sobranie of London - Balkan Sobranie

Legendární směs Virginie, Makedonských orientálních odrůd a především Latakie. Uzený tabák mnoha chuťových odstínů a nuancí.

 

Von Eicken - Kalume Kiowa cut

Směs za syrova zvláštní vůně, podle výrobce aroma lesa(něco na tom je, to jehličí..). Po zapálení je aromatizace dobře patrná, tabák se také neztrácí - jeho kvalita je ale průměrná. Co bych vytknul, je sladkost, která mi k této aromatizaci až tak nesedí, ale vyloženě špatná směs to není. Rozhodně nebudu mít problém ji dokouřit, ale o další koupi neuvažuji.

 

W. O. Larsen - 1864

Příjemná mixture překrásně žlutých a oranžových V s B a trochou BC. Decentní "rozinkovomedovoocvocnoaještěcosivtom" aromatizace, která rozhodně tabák nepřebíjí, mi docela šmakovala. Hoří pomalu a vyloženě mě nutila k pomalému vychutnávání. Na odpočinek od naturálů rozhodně doporučuji vyzkoušet.

 

Imperial Tobacco Ltd. - Three Nuns

Po otevření se vedle pohledu na úhledné drobné koláčky můžeme pozastavit u aroma. Je čistě přírodní, cítím v něm silážovitost fermentované Virginie a nějaké oříšky. Po pečlivém rozdrolení hoří docela slušně. Už ze začátku je znát, že se v tomto tabáku ukrývá jistá síla, protože kouř, který stoupá z hlavičky, je docela štiplavý (zvláště v očích). Po přidusání se ale umravní a při způsobném a pomalém kouření si pochutnávám na dobrém kořeněném naturálu s tóny oříšků. Zvláštní je tady právě to neobvyklé souznění jisté kořeněné štiplavosti s krémovitou jemností. Účinky nikotinu se při větší náloži mohou projevit.
Dávám si ho jen občas pro zpestření, protože se nedováží a mám jen jednu krabičku. Je to osobitý tabák pro zkušeného dýmkaře.

 

Samuel Gawith - Kendal Cream Flake

Po otevření štastného majitele ovane silné aroma, které nedokážu konkrétněji identifikovat. Tato aromatizace se asi stane jedním z předních ohledů, na jejichž základě vzniká vztah dýmkaře k tomuto tabáku, neboť z mého pohledu vykazuje ošemetnost koprové omáčky, kterou někteří považují za pochoutku a jiní by ji naopak nikdy nepozřeli. U mě se nesetkala ani s odsudkem, ale ani s nadšením, prostě při kouření nevadí. Chuť tabáku je ovšem dominantní, a to s výrazným podílem Burley. Kouř je vcelku jemný až krémový s kořeněnými tóny.
Není to špatný tabák, na zpestření je zcela ucházející, ale na druhou stranu si mě ničím zvlášť nezískal.

 

Rattray's - Hal 'o the Wynd

Vůně je po otevření docela podobná Old Gowrie - nasládle chlebová. A se zmíněným tabákem toho má ostatně společného více. Lisovaná Virginie je dobře rozemnutá, takže před nacpáním už nepotřebuje v tomto ohledu mnoho péče. Naopak bdělou starostlivost si vyžaduje kouření. Při prvních koulích jsem se s ním dost pral, hořel štiplavě a jasná chuť se nějak ztrácela. Nechal jsem ho pár měsíců odležet, a až se mi na něj uvolnila dýmka, poznal jsem, že jsem udělal dobře, když jsem na něj po pár nepovedených kouření nezanevřel. Když se zabydlel v Petersonce, produkoval už docela jemný kouř, ze kterého sice je pořád cítit jistá štiplavost, ale nijak zvlášť rušivě a nezacloňuje rozvíjející se chuťové tóny. Doporučuji zkusit.

 

Dunhill - London Mixture

Po otevření plechovky mě přes nos praštila tradiční latakiová vůně, která ale překvapivě brzo vyčichne a nahradí ji kořeněné aroma zbytku směsi. Chuť je velice hutná a jemná, řekl bych až doutníkového druhu, se zpestřujícími tóny orientálních příměsí. Je drobet silnější, ale kupodivu příjemně. Pokud ještě někde tento tabák zahlédnete, neváhejte!

 

Gawith Hoggarth&Co. - Curly Cut De Luxe

Koláčky nejsou zrovna moc konzistentní, je to takový "Curly Ready Rubbed", ale zato se dobře nacpávají. Vůně je čistě přírodní, jemně nasládlá, a to samé se dá říci o kouři. Ze začátku mi připomněl Three Nuns a DLNR, ale jak se tabák usadil, síla ustoupila a pochutnával jsem si na takové jemnější a slabší verzi zmíněných směsí. Vynikající tabák!

 

Robert McConnell - Pure Havana

Podrobnosti o složení tohoto tabáku jsem nenašel, ale podle všeho to bude prostě tabák používaný k výrobě doutníků - nějaká blíže nespecifikovaná kubánská odrůda.
Nejsem pravidelným kuřákem doutníků (spíše pro jejich cenu), ale občas si nějaký dopřeji. Proto mě zaujal tento kořenící tabák. Po otevření je cítit výrazná nasládle kořeněná vůně, neřekl bych typicky doutníková. Řez je velmi jemný. Moje balení bylo navíc dost suché, takže jsem ho zvlhčil - na Tobaccoreviews jsem ale později našel varování, že by se to nemělo dělat, že je lepší nechat tabák natáhnout vlhkost při míchání.
Zatím jem ho zkoušel jen s Full Virginia Flake 1:1 a bylo to vynikající. K doutníku to mělo samozřejmě daleko, není to ostatně nějaká náhrada, ale jako příměs ke kvalitním naturálům je to znamenité. Kouřit jej samotný jsem zatím nezkoušel.

 

Samuel Gawith - Grouse Moor

Po otevření krabičky se z čerstvého tabáku line velmi příjemná vůně sladkého pečiva s lehkými mýdlovými tóny. Nacpávání jde díky jemnému řezu bez problému a chytá obyčejně také bez dlouhého trápení. Chuť se od vůně příliš neliší - tabák má tělo lehké světlé Virginie, kterou neagresivně doplňuje originální nasládlé aroma s jemnou anglickou mýdlovitostí. Dokonale splňuje moji představu o odpočinkovém aromatiku, který netrápí příliš výrazným a těžkým aroma, ale ani není nutno v něm chuť dlouho hledat.

 

Samuel Gawith - Navy Flake

Po otevření se na majitele začne linout silné rumové aroma, které ale po zapálení výrazně ustoupí. Základem je tmavá Virginie s trochou Latakie, což se projevuje přírodním tělem kouře se stoupou uzeného a nasládlým rumovým tónem v pozadí. Není nijak silný ani přehnaně výrazný, hodí se na ukojení chuti na něco sladkého - ale tak, jak to chápe vyznavač převážně přírodních tabáků.

 

 

Na úvodní stranu